سبد خرید کالا
را در گروه تلگرام @cookcakeirارسال نمایید


آیدی تلگرام یا نام کاربری
رمز عبور

ورود به حساب



نان و خمیر نان پیتا

نان پیتا
زمان آماده سازی دقیقه زمان پخت دقیقه تعداد ۱۰ نفر
مواد لازم
روغن زیتون ۲.۵ قاشق غذا خوری
نمک ۰.۵ قاشق چای خوری
خمیر مایه ۲ قاشق چای خوری
آرد ۲.۵ پیمانه
آب ۱/۱/۴ پیمانه
نان پیتا
نمایش بیشتر پنهان نمودن
دستور پخت نان پیتا
روش ساخت
مرحله 1ابتدا خمیر مایه و آب ولرم را مخلوط کرده و روی آن را با دستمال مرطوب میپوشانیم و به مدت 7تا 10 دقیقه آن را در جایی گرم و تاریک قرار میدهیم تا خمیر مایه عمل بیاید.
مرحله 2آرد و نمک را داخل یک کاسه مناسب می ریزیم و آن را 2بار الک میکنیم و بعد با دست کاملاً مخلوط می کنیم.
مرحله 3داخل مخلوط آرد را یک حفره ایجاد کرده و مخلوط مایه خمیر را به همراه2قاشق روغن زیتون داخل آن می ریزیم و مواد را کاملاً مخلوط می کنیم تا خمیر مناسب حاصل شود.
مرحله 4روی یک سطح چوبی را کمی آرد می پاشیم و خمیر را روی آن قرار می دهیم و در صورت نیاز کمی آب نیز به آن می افزاییم.
مرحله 5خمیر را به مدت تقریباً 15 دقیقه استراحت می دهیم (روی آن دستمال مرطوب کشیده و در جای تاریک و گرم قرار میدهیم)در انتها خمیر را به شکل یک توپ در می آوریم.
مرحله 6داخل ظرفی را با نصف قاشق روغن زیتون کاملاً چرب می کنیم و خمیر را داخل آن می گذاریم.
مرحله 7خمیر را کاملاً به دیواره ها می کشیم تا آغشته به روغن گردد. روی آن را با یک حوله نمناک می پوشانیم و در جای نسبتاً گرم به مدت 2 ساعتقرار میدهیم تا حجم آن 2برابر شود.
مرحله 8بعد از گذشت زمان خمیر را کمی دیگر ورز می دهیم و باز هم به مدت15 دقیقه کنار می گذاریم.خمیر را به 10 قسمت مساوی تقسیم می کنیم و هر قسمت را به شکل توپ گرد میکنیم.
مرحله 9روی یک سطح چوبی را کمی آرد می پاشیم و با یک وردنه چوبی هر خمیر را باز می کنیم به طوری که ضخامت آن حدودا4تا5 میلیمتر و قطر آن 18 تا20سانت باشد.
مرحله 10خمیرهای باز شده را با یک پارچه نمناک می پوشانیم و به مدت 20 دقیقه کنار می گذاریم. فر را با دمای 230 درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا گرم گردد.
مرحله 11روی سطح سینی فر را کمی آرد می پاشیم و آن را به مدت 5 دقیقه داخل فر داغ می گذاریم و آن را خارج می کنیم.
مرحله 12سپس یکی از خمیرها را روی سینی داغ فر می گذاریم و آن را به مدت حدوداً 3 دقیقه روی طبقه پایین فر می گذاریم تا این نان پخته و باد کند. نان را می چرخانیم و 2 دقیقه دیگر آن را در فر می گذاریم.
مرحله 13نان را از فر خارج می کنیم و باقی خمیر را نیز به همین ترتیب می پزیم. آنها را داغ، داخل پارچه تمیز می پیچیم تا زمان سرو، نرم و تازه بماند.
نتایج نقد و بررسی:
8 از 10 امتیاز براساس 10 کاربر امتیاز دهنده
توسط ,
4/ 5 ستاره



فروشگاه حراجی آنلاینفروشگاه حراجی آنلاین