سبد خرید کالا
را در گروه تلگرام @cookcakeirارسال نمایید


آیدی تلگرام یا نام کاربری
رمز عبور

ورود به حسابنان و خمیر نان كماج خرمایی

نان كماج خرمایی
زمان آماده سازی دقیقه زمان پخت دقیقه تعداد ۸ نفر
مواد لازم
خرمابه مقدار لازم
تخم مرغ (زرده) ۱-۲ عدد
سیاه دانهبه مقدار لازم
آرد ۹-۸ لیوان
مایه خمیر ۳ قاشق سوپ خوری
روغن ۱/۱/۳ لیوان
شکر ۱.۵ لیوان
تخم مرغ ۶ عدد
آب ۱ لیوان
شیر ۲ لیوان
نان كماج خرمایی
نمایش بیشتر پنهان نمودن
دستور پخت نان كماج خرمایی
روش ساخت
مرحله 1تهیه خمیر نان کماج دو مرحله ای است
مرحله 2مرحله اول برای تهیه خمیر کماج
مرحله 3نیم لیوان شکر و سه قاشق خمیر مایه ویک لیوان آب ولرم را خوب با هم مخلوط میکنیم و خمیرنسبتاً شلی درست میشود که این خمیر را در جای گرمی گذاشته تا مایه خمیر عمل کند و موجب ور آمدن آن شود اگر دما مناسب باشد سریعتر و گر نه مدت بیشتری طول خواهد کشید .
مرحله 4بایستی آنقدر صبر کنید تا حبابهایی در خمیر ایجاد شده و خمیر بالا آمده و کاملاً سبک شود . بعد نوبت به تهیه مرحله دوم خمیر میشود .
مرحله 5مرحله دوم تهیه خمیر کماج
مرحله 6در این مرحله تخم مرغها را در ظرفی بریزید و با همزن خوب بزنید بعد شیر (2 لیوان ) و شکر ( 1 لیوان ) و روغن ( یک و یک سوم لیوان ) را اضافه و باز هم هم بزنید وخمیر مرحله اول را به آن اضافه کنید و باز هم به هم بزنید تا مخلوط شود و آرد الک شده اضافه کنید
مرحله 7معمولاً بنا بر اینکه نوع آرد معمولی و مخصوص نانوایی باشد یا آرد سفید مخصوص کیک میزان آردی که اضافه میکنید کمی فرق میکند تا آنجایی آرد اضافه شود که خمیر به دست نچسبد .
مرحله 8روی خمیر را بپوشانید ودر جای نسبتاً گرمی قرار دهید تا حجم آن بیش از دو برابر شده و ور آید وکاملاً درون خمیر متخلخل و حفره هایی ایجاد شود که نشانه آماده بودن خمیر میباشد .
مرحله 9نیم ساعت قبل از اینکه نانها را در فر بگذارید فر را روشن و روی 180 درجه تنظیم کنید . کف سینی را چرب و گلوله هایی از خمیر برداشته و خرما درون آن گذاشته و به شکل گیس باف یا گل و یا پاپیون و ... هر شکلی که دوست دارید فرم داده و در سینی بچینید و روی آنرا با برس زرده تخم مرغ زده شده بزنید و دانه کنجد یا سیاه دانه بریزید
مرحله 10و در فر مدت 20 دقیقه گذاشته و بعد از این مدت در گرمکن فر بگذارید تا روی آن طلایی شود اگر فر شما گرمکن ندارد گریل را روشن کرده و وقتی طلایی شد نان کماج آماده شده را در سبد بچینید و سینی دیگری را که از قبل آماده کرده بودید در فر بگذارید
مرحله 11اگر تعدادنفرات شما کم است نصف مقدار بالا را تهیه کنید . این نان برای افطار و صبحانه و به عنوان یک میان وعده سالم برای کودکانتان در مدرسه بسیار مناسب میباشد.
نتایج نقد و بررسی:
8 از 10 امتیاز براساس 10 کاربر امتیاز دهنده
توسط ,
4/ 5 ستارهفروشگاه حراجی آنلاینفروشگاه حراجی آنلاین