سبد خرید کالا
را در گروه تلگرام @cookcakeirارسال نمایید


آیدی تلگرام یا نام کاربری
رمز عبور

ورود به حسابنان و خمیر نان شیرمال

نان شیرمال
زمان آماده سازی دقیقه زمان پخت دقیقه تعداد ۳ نفر
مواد لازم
آرد ۴۰۰ گرم
کره ۵۰ گرم
خمیر مایه ۱ قاشق غذا خوری
شکر ۱/۳ پیمانه
شیر ۳/۴ پیمانه
تخم مرغ (زرده) ۱ عدد
نمک ۱ پنس
تخم مرغ (زرده) ۱ عدد
کرهکمی
کنجدبه مقدار لازم
عسلکمی
نان شیرمال
نمایش بیشتر پنهان نمودن
دستور پخت نان شیرمال
روش ساخت
مرحله 1آرد را 3 مرتبه الک و کنار بگذارید. خمیر مایه فوری+1قاشق مرباخوری از شکر+شیر ولرم را مخلوط و روی ظرف را 5 تا 7 بپوشانید تا خمیر مایه عمل بیاید.
مرحله 2این مرحله به منظور تست سالم بودن خمیرمایه و بهبود کیفیت نان انجام میشود.
مرحله 3در ظرف دیگری کره نرم+نمک+شکر+زرده تخم مرغ را مخلوط و خمیر مایه عمل آمده را به آن افزوده و بلافاصله قاشق قاشق آرد اضافه و با قاشق چوبی مخلوط کنید.
مرحله 4آرد را تاجای اضافه کنید که خمیر در کاسه جمع و قابل ورز دادن شود. اضافه کردن مقدار زیاد آرد باعث سفت شدن خمیر و در نهایت سفت شدن نان و مانع پف خمیر میشود.
مرحله 5روی سطح کار خیلی کم آرد پاشیده و خمیر را 10 دقیقه ورز دهید. در صورتی که در حین ورز دادن خمیر زیاد چسبنده بود کم کم آرد به آن افزوده و دوباره ورز دهید ولی مواظب باشید آرد زیادی به خورد خمیر ندهید.
مرحله 6خمیر نهایی کاملا لطیف و نرم است ولی به دست نمیچسبد. خمیر را در کاسه چرب شده قرار داده و یکدور در کاسه بچرخانید و یک +برای تشخیص زمان دو برابر شدن خمیر، روی آن ایجاد کرده سلفون بکشید و 1/5 تا 2 ساعت در جای گرمی استراحت دهید تا دو برابر شود. سپس با مشت پف خمیر را بخوابانید و روی سطح کار کمی آرد پاشیده و خمیر را به صورت مستطیل باز کنید.
مرحله 7مقداری کره مذاب روی خمیر بمالید و برشهای اُریب روی آن بدهید (مواظب باشید برشها با لبه های خمیر فاصله داشته باشند)سپس شروع به لوله کردن خمیر کنید و بعد خمیر لوله شده را گرد کنید.
مرحله 8قالب گرد 25 سانت را کاغذ روغنی انداخته و چرب کنید. خمیر را در آن قرار دهید و بپوشانید و در جای گرم برای 30 دقیقه استراحت دهید تا پف کند.
مرحله 9بعد به آرامی رومال کرده کنجد بپاشید و در فر از قبل گرم شده با دمای 180 درجه تا زمانی که روی نان طلایی شود بپزید.
مرحله 10حتما قبل از قرار دادن ظرف خمیر در فر،برای جلوگیری از خشک شدن نان کف فر یک ظرف آب جوش قرار دهید.
نتایج نقد و بررسی:
8 از 10 امتیاز براساس 10 کاربر امتیاز دهنده
توسط ,
4/ 5 ستارهفروشگاه حراجی آنلاینفروشگاه حراجی آنلاین