سبد خرید کالا
را در گروه تلگرام @cookcakeirارسال نمایید


آیدی تلگرام یا نام کاربری
رمز عبور

ورود به حسابمرغ و پرنده مرغ بریان نمکی

مرغ بریان نمکی
زمان آماده سازی دقیقه زمان پخت دقیقه تعداد ۴ نفر
مواد لازم
مرغ ۱ عدد
سویا ۱/۴ پیمانه
روغن زیتون ۱/۴ پیمانه
ماست‏ ۲ قاشق سوپ خوری
سس مایونز ۱ قاشق غذا خوری
آبلیمو ۱ قاشق غذا خوری
پیاز ۱ عدد
سیر ۱ حبه
سبزی ۱ قاشق غذا خوری
نمک و فلفل و زرد چوبهبه مقدار لازم
پودر سیربه مقدار لازم
زعفران آب کردهبه مقدار لازم
نمک ۱.۵ کیلوگرم
آب ۱.۵ پیمانه
مرغ بریان نمکی
نمایش بیشتر پنهان نمودن
دستور پخت مرغ بریان نمکی
روش ساخت
مرحله 1مرغ را خوب شسته و داخل آبکش قرار دهید تا آب اضافه آن خارج شود.پیاز را حلقه یا خرد کنید و در ظرفی تمامی مواد به جز زعفران را مخلوط کنید.مرغ را در ظرف قرار دهید و با این مواد همه قسمت ها را ماساژ دهید و به مواد آغشته کنید و کمی از مواد هم داخل شکم مرغ بریزید.
مرحله 2روی ظرف سلفون بکشید و اجازه دهید مرغ حداقل 5 ساعت یا شب تا صبح داخل یخچال مزه دار شود.بعد از این مدت پاهای مرغ را با نخ نسوز مخصوص فر ببندید. تمام سطح مرغ را با زعفران آب کرده و روغن زیتون یا کره آب شده برس بزنید.
مرحله 3برای داخل شکم مرغ میتوانید از هویج و کرفس و پیاز به همراه سبزی های معطر و گردو و زرشک استفاده کنید و داخل شکم را با مواد دلخواه خود پر کنید.یک فویل ضخیم را با برس چرب کنید و مرغ را وسط آن قرار دهید و از اطراف خوب ببندید.
مرحله 4نمک را در ظرفی ریخته و کم کم آب را اضافه کنید و با دست خوب مخلوط کنید تا نمک حالتی خیس شبیه به شن بگیرد؛ ممکن است آب کمتر یا بیشتری نیاز شود.
مرحله 5کف قابلمه یک تکه فویل قرار دهید و نیمی از نمک را داخل آن بریزید. مرغی که فویل پیچی شده روی نمک قرار دهید و بقیه نمک را اطراف و روی مرغ بریزید و درب قابلمه را گذاشته و قابلمه را در فر از قبل گرم شده با دمای 180 برای 90 دقیقه قرار دهید تا کاملا پخته و نرم شود.سپس 30 دقیقه درب ظرف را بردارید و اجازه دهید پخت ادامه پیدا کند.
مرحله 6میتوانید بعد از این 2 ساعت مرغ را خارج کنید و فویل آنرا باز کنید و با همان فویل داخل سینی فر قرار دهید و دقایقی گریل کنید تا روی مرغ برشته و طلایی شود.
مرحله 7در صورت تمایل میتوانید قابلمه را روی گاز با شعله ملایم برای 2 ساعت قرار دهید؛ حتما درب قابلمه را دمکنی بگذارید.سپس مرغ را از فویل خارج کرده و سرو کنید.
نتایج نقد و بررسی:
8 از 10 امتیاز براساس 10 کاربر امتیاز دهنده
توسط ,
4/ 5 ستارهفروشگاه حراجی آنلاینفروشگاه حراجی آنلاین