سبد خرید کالا
را در گروه تلگرام @cookcakeirارسال نمایید


آیدی تلگرام یا نام کاربری
رمز عبور

ورود به حسابنان و خمیر خمیر پای

خمیر پای
زمان آماده سازی دقیقه زمان پخت دقیقه تعداد ۸ نفر
مواد لازم
آرد ۳۰۰ گرم
شکر ۱ قاشق غذا خوری
نمک ۳/۴ قاشق چای خوری
بیکینگ پودر ۱/۲ قاشق چای خوری
کره ۱/۲ پیمانه
کره گیاهی ۱/۲ پیمانه
آب ۶-۵ قاشق غذا خوری
خمیر پای
نمایش بیشتر پنهان نمودن
دستور پخت خمیر پای
روش ساخت
مرحله 1آرد، شکر، نمک و بیکینگ‌پودر را با هم مخلوط ‌کنید. سپس مخلوط را 20 تا 30 دقیقه داخل یخچال قرار دهید تا خنک شود.
مرحله 2اگر غذاساز دارید مواد خشک و خنک را داخل آن ریخته و نیمی از کره و نیمی از روغن جامد ( یا کره گیاهی) را که باید بصورت مکعبی و در ابعاد 1 سانتیمتری خرد شده و هم‌دمای محیط باشد، اضافه ‌کنید.
مرحله 3دستگاه را 5 ثانیه روشن کرده، بقیه کره و روغن جامد (یا کره گیاهی) را اضافه ‌کرده ودوباره به اندازه 5 شماره و سپس 5 ثانیه آن را روشن ‌کنید. در این مرحله باید مخلوطی از تکه‌های بزرگ و کوچک داشته باشید. مخلوط را داخل کاسه بزرگی بریزید.
مرحله 4اگر دستگاه غذاساز ندارید؛ می‌توانید کره هم‌دمای محیط (سختی کره باید در حدی باشد که وقتی با انگشت روی آن فشار می‌دهید جای انگشت‌تان روی کره بماند) را با دست خرد کنید حواستان باشد کره نباید خیلی سفت باشد؛ پس حتما قبل از شروع کار بسته به دمای منزل 15 تا 30 دقیقه قبل از یخچال بیرون بیاورید. آرد را الک کنید (دقت داشته باشید که بعد از الک‌کردن، باید ½2 پیمانه آرد داشته باشید).
مرحله 5مخلوط آرد را در کاسه‌ای مناسب بریزید و کره هم‌دمای محیط و خردشده را به کاسه اضافه کنید و با نوک انگشتان کره و آرد را مخلوط کنید. درنهایت خمیر شما آنچه انتظارش را دارید نیست و شبیه خرده‌نان می‌باشد.
مرحله 6در ادامه مراحل کار برای هر دو روش با دست و با غذاساز یکسان است. آب یخ را کم‌کم به مخلوط اضافه کرده و با کف دست ورز می‌دهیم تا خمیر بافت منسجم‌تری پیدا کند. حواستان باشد اگر خمیر را زیاد ورز دهید کراست پای شما سفت می‌شود. پس با حداقل ورز، کراستی ترد و سبک داشته باشید. فقط بقدری مواد را هم بزنید که آب باعث شود بافت خمیر منسجم شود.
مرحله 7اگر خمیر فرم نگرفت نیاز به آب بیشتری داریم. ولی آب را با احتیاط و با قاشق اضافه کنید که خمیرتان شل نشود. مثلا هر بار یک قاشق چایخوری آب یخ را اضافه می‌کنیم و بعد از هر بار اضافه ‌کردن غلظت آن را بررسی می‌کنیم. اگر نیاز بود آب بیشتری به آن اضافه نماییم، اما به مقدار بسیار کم.
مرحله 8خمیر را بصورت 2 تا توپ درآورده و داخل کیسه فریزر به مدت نیم‌ساعت داخل یخچال قرار می‌دهیم تا استراحت کند.
مرحله 9در مرحله نهایی تهیه و داخل قالب قرار دادن خمیر پای، ابتدا خمیر را به مدت 10 دقیقه در دمای اتاق قرار می‌دهیم تا کمی نرم شود.دستها و سطح کار را با آرد آغشته کرده و می‌تکانیم تا تنها اثر آرد باقی بماند وگرنه آرد باعث خشک شدن خمیر می‌شود.
مرحله 10خمیر را به صورت صفحه‌های 10 تا 12 سانتیمتری هن می‌کنیم. آرام به آن ضربه می‌زنیم تا آرد اضافی آن بریزد. داخل قالب قرار داده و با دست خمیر را به سمت دیواره‌ها هل می‌دهیم تا با ضخامت یکنواخت (3 میلیمتر)، به دیواره‌های قالب برسد. باز هم قبل از قرار دادن کراست پای در فر، روی خمیر داخل قالب نایلون کشیده و به مدت نیم‌ساعت داخل یخچال استراحت می‌دهیم.
نتایج نقد و بررسی:
8 از 10 امتیاز براساس 10 کاربر امتیاز دهنده
توسط ,
4/ 5 ستارهفروشگاه حراجی آنلاینفروشگاه حراجی آنلاین